Ahşap Dekorasyon Bakımı Ve Önerileri

Ofis Dekorasyon
Ahşap Dekorasyon Ürünleri
15 July 2020
Ahşap Satış Büfe Modelleri
26 October 2020
Banyo Dekorasyon

Ahşap Dekorasyon Bakımı Ve Önerileri Geçmişten bugüne ev dekorasyonu değişmeye devam etmektedir. Bu değişime her daim eşlik eden bir trend ise tabiiki ahşap dekorasyon olmuştur. Çoğu türün modası geçse de doğal tasarımlardan hoşlanan moda severler için ahşap dekorasyon her zaman listede birincidir. Bakımı zor olan bu dekorasyon türü oldukça estetiktir. Birçok farklı alanda tercih edilmesinin bir sebebi de yarattığı sıcak havadır.

 Ahşap Bakımı Önemli midir?

 Banyo DekorasyonPlastik ve metal türevi ürünler bakılması her ne kadar kolay olsa da ahşap öyle değildir. Aldığınız zaman diğerleri ile yıllar geçirebilirken maalesef ahşap dekorasyon bu kolaylığı sağlamaz. Düzenli ve titiz bir bakım süreci gerektirir. Doğru yapılmadığında kullandığınız ahşabın ömrü kısalabilir, yapısı zarar görebilir. Örneğin yanlış bir bakım ile ahşap yüzeyinin parlaklığı azalabilir. Görünümü ilk kalitesinde olmayabilir. Ahşap bakımının temel sebebi uzun kullanımlar sonrası ürünün zarar görmemesidir. Parlatma, cilalama işlemleri gibi yüzey koruma yöntemleri bu noktada ahşabın ömrünü uzatabilir. Görsel olarak estetik görüntünün bozulmaması için düzenli aralıklarla bu işlemler tekrarlanır.

 Ahşap Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 Birçok yöntem olmasına rağmen en etkilisi elbette başta zımpara ile eski cilayı sökmektir. Üç adet zımpara türü bu işlem sırasında kullanılabilir. 40 kum zımpara ile yüzey kazınır ve eski pürüzlü hale geri ulaşılır. Daha sonra 120 kum zımpara ile pürüzler azaltılır. Son olarak 220 kum zımpara ile yeni cilanın tutabileceği yüzey elde edilir. En basit tanımıyla üç adıma cilalanma işlemi yapılabilir.

 Ahşap Dekorasyon Niçin Tercih Edilir?

Bahçe Dekorasyon Ahşap dekorasyon yıllar boyu önemli bir dekorasyon türü olmuştur. Bunun nedeni estetik olarak kişiden kişiye değişse de, pratikte daha basittir. Ahşap yalıtkan bir maddedir ve ev dekorasyonunda kullanıldığında çoğu ses problemini önler. Öte yandan ahşap dekorasyon ev sıcaklığında da etkilidir. Yazın istenen serinliği, kışın hayal edilen sıcaklığı sağlar.

 

Ahşap Ürünler Dekorasyonda Nasıl Kullanılmalıdır?

 Ahşap ürünü yapı olarak dekorasyonla bütünleşmeye çok müsaittir. Rengi ve olduğu ortamla uyumu göze hitap eder. Abartılı kullanımı yerine bir ortamda ya detaylarda olmalıdır ya da odanın çerçevesinde. Bir odanın tavanı ve zemini ahşap ise eşyalar açık tonlarda kullanılıp odanın rengi ferahlatılmalıdır. Oda açık tonlarda tasarlandıysa eşya seçimlerinin ahşap olması ambiyansı daha sıcak hale getirir. Genel renkleri koyu tonlar olan bir oda tipiyse ahşap detaylarda ya da zeminde kullanılmalı ve oda karartılmamalıdır.

 Ahşap Ürünlerin Ev Dekorasyonunda Kullanım Önerileri

 Ahşap bir ağaç kütüğünü kış bahçenizde ya da salonunuzda bir sehpa olarak kullanabilirsiniz. Daha büyük ebatlarını mutfakta ya da çalışma odasında masa olarak kullanabilirsiniz. Çok yönlü kullanıma açık olan bu ahşap dekorasyon ürünü, yatak odasında ise komodin olabilir. Cilası kaliteli ahşapları rahatlıkla çerçeve haline getirebilirsiniz. Biraz işçilikle bir ahşap ürünü ahşap bir tepsiye dönüştürebilirsiniz. Böylelikle evinizin birçok bölümünde ahşap ürünler ile dekorasyonu güçlendirebilirsiniz.

 Ahşap Türleri ve Özellikleri

 Saz ve kamış: Gri tonlarda ve dayanıksız bir türdür. Karasal bölgelerde çit kullanımında rol alır.

 Akçaağaç: Ağır ve açık renklidir. Mobilyacılık dalında çok kullanılır.

 Gürgen: Pembe-beyaz karışımı bir renge sahiptir. Rutubete en çok dayanan ahşap türüdür. Genellikle peyzaj alanında yaygındır.

 Karaağaç: Çok dayanıklıdır. Cilayı çok iyi ve uzun süre tutar.

 Ladin: Açık renkli ve dayanıksızdır. Kullanım alanı çok fazladır.

 Servi: Su ve su altı alanında kullanılır. İçi koyu, dışı açık renklidir. Kokusu oldukça beğenilir.

 Sedir: Servi gibi su alanında kullanılır. Reçinesizdir. En dayanıklı türlerdendir.

 Çam: Odunu kıymetlidir ve içi koyu, dışı da sarı tonlardadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ahşap Dekorasyon