Kütük Ahşap Masa Nasıl Yapılır?

Ahşap Dekorasyon Ürünleri
7 July 2020
Ofis Dekorasyon
Ahşap Dekorasyon Ürünleri
15 July 2020

Her ağaç, kütük ahşap masa yapımına uygun değildir. Ömrünü tamamlamış artık büyümeyen, ahşap yapımına uygun ağaçlar seçilir. Görsel ve fiziksel özelliklere göre çeşitlilik gösteren birçok ağaç türü vardır. Ahşap masa yapımı için genellikle ceviz, dişbudak, kayın ve gürgen gibi yerli ağaç türleri kullanıldığı gibi iroko, teak gibi ithal ağaçlar da kullanılabilir.

Genel olarak tek parçadan üretilen ahşap masa tablasının büyüklüğü ağacın kalınlığıyla belirlenmektedir. Bu yüzden ahşap masa yapımında kullanılacak ağaç türleri kendi aralarında farklılık gösterse de çoğu dayanıklı ve kalın ağaçlardan seçilir. Öncelikle hangi tür ağaçtan istediğimize karar vermeliyiz. Ağacın türü, renk tonu, sağlamlık, cila ve bakım masrafı isteyip istememesi gibi kriterler ahşap masa yapımındaki seçimimizi etkiler.

Seçtiğimiz ağacı kesme işleminden sonra kurutma işlemine geçeriz. Kendiliğinden hava yoluyla kurumasını beklemek hem uzun sürer hem de yeterli nem oranına düşemeyeceği için ahşap masa yapımında kullanılamaz. Bu yüzden ağacı fırınlayarak istediğimiz kıvama getiririz. Fırın işlemi kolay gözükse de ustalık isteyen bir aşamadır. Gerekenden kısa sürede çıkarılması ağacın nemli kalmasına neden olurken, çok fazla fırınlanması çatlaklara neden olacaktır ve bu işlem uzun sürdükçe çatlaklar iyice açılacaktır. Kütük ahşap masada çatlaklar görmek onun doğal görünümüne katkı sağlasa da fazlası işlevselliğine zarar verebilir.

Çatlamış Ahşap

Kuruyan ağacımızı istediğimiz bir kalınlıkta olacak şekilde işlemden geçirerek düzleriz. Kesme, doğrama işlemleri her ne kadar makineler yardımıyla olsa da bu evre yine büyük bir ustalık ve el işçiliği istemektedir.

Kütük Zımpara

Ahşap masa kullanımına uygun olanı istenilen standartlara getirdikten sonra zımparalayarak üzerinde pürüzsüz bir yüzey elde ederiz. Daha sonra bazı koruyucu tabakalar sürülür ve cilalanır. İsteğe göre boyanır ve vernik işleminden geçirilir. Artık geriye ahşap masanın ayak bağlantılarını seçmek ve montelemek kalır. Tüm işlemler bitince kütük ahşap masa kullanıma hazırdır.

Evimizde, ofisimizde doğallık istiyorsak, evde yemek masası veya sehpa olarak, ofisimizde çalışma masası olarak kullanabiliriz. Farklı desenleri ve renk tonları olan istediğimiz ağaç türünü tercih etmek tamamen bizim elimizde.

Yaşam alanlarımıza doğallık ve görsellik katmak istiyorsak tecrübeli ve usta ellerden geçen ahşap masalar tam da aradığımız mobilyalardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ahşap Dekorasyon